Karayoluyla Asya Uzak Doğu Gezisi

 

English Version
 

 

Sırt Çantasıyla Karayolu ile Uzak Doğu Asya Tavsiyeleri

İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Myanmar (Burma), Tayland, Kamboçya, Laos, Vietnam Turu Gezisi Seyahati

 

 

Burada hem rehber kitaplarından okuduğum, hem kendi deneyimlerimden çıkardığım, hem de diğer gezginleri gözlemleyerek oluşturduğum bazı tavsiyelere yer vereceğim. Bu tavsiyelerin tümüne yolculuk boyunca tabii ki uymadım, hatta bunların çoğunun çıkış noktası yaptığım hatalar oldu. Türkiye'de bu tür uzun süreli geziler pek yaygın olmadığı için ben gitmeden önce işime yarayacak bu tür somut tavsiyelerle pek karşılaşmadım, umarım müstakbel gezginlere bir faydası olur. Sizlerin de eğer bu listeye uygun olduğunu düşündüğünüz tavsiyeleriniz veya burada yer alanlardan katılmadıklarınız varsa, bana bildirirseniz sevinirim.

 

Genel Seyahat Sırasında Kültür Ulaşım Yiyecek-İçecek Sağlık
Para Güvenlik Ekipman Gitmeden Önce Ülke Spesifik Turist Kazıklama Yöntemleri

 

 

GENEL

- Bir otele gittiğinizde oda sorarken, otobüs bileti alırken vb sürekli gülümsemeye çalışın, bunun gerçekten büyük bir değişiklik yarattığını göreceksiniz.

- Asla sinirlenmeyin, hoşunuza gitmeyen bir şey olduğunda suratınızı asmayın, fiziksel kavgadan kesinlikle kaçının. Trafik vb durumlar bizdekinden bin kat daha beter durumda da olsa Güney-Güneydoğu Asyalılar asla sinirlenip kendilerini kaybetmiyorlar, öfkesine yenilenleri ayıplıyorlar. "Losing/Saving face" denen konsept özellikle Güney Asya kültüründe çok önemli bir yer tutuyor. İnsanları başkalarının önünde eleştirmek, sesini yükseltmek, sinirlenmek, şiddete başvurmak ayıplanıyor ve kişilik bozukluğu olarak değerlendiriliyor.

- Devamlı olarak sabrınızı ve mizah duygunuzu korumak çok önemli, karşılaşacağınız bol miktardaki mantık dışı durumun üstesinden ancak bu özelliklerle gelebilirsiniz. Kısaca, yola çıkarken yanınıza almanız ve sürekli taşımanız gereken en önemli iki şey sabır ve mizah duygusu.

- Gittiğiniz yerleri size mantık dışı gelen yönlerinden dolayı eleştirmeyin, olduğu gibi kabullenmeye çalışın.

Başa Dön

 

SEYAHAT SIRASINDA

- Yeni bir ülkeye geçmeden bir süre önce internet'teki haber ve forum siteleri vasıtasıyla bilgilerinizi güncelleyin, rehber kitabınızda yer alan bazı bilgiler değişmiş olabilir. Mesela normalde açık olan bazı sınır kapıları olağanüstü haller gerçekleştiği zaman kapatılabiliyorlar, yeni bir sınır geçmeden önce sınırın açık olduğundan emin olmakta fayda var.

- Daima pazarlık yapın, yaparken gülümseyin, hırs yapmayın, aşırı ucuz, mantıksız fiyatlarda ısrar etmeyin.

- Gittiğiniz yerde yerel halktan biriyle arkadaşlık kurduysanız onların ulasim gibi hizmetlerde ortalama ne kadar para ödediklerini öğrenin. Maalesef birçok ülkede turistlerden genelde yerellerin 2 katı para talep ediliyor, yerlilerin normalde ödediği miktarları bilmek size daha makul bir pazarlık fırsatı sunacaktır.

- Uygun bulduğunuz bazı otellerde sırf rehber kitapta yer almıyor diye kalmamazlık etmeyin. Üstelik rehberlerde henüz yer almayan bazı yeni açılmış yerler çok daha uygun fiyatlar sunabilirler. Ayrıca Lonely Planet gibi rehberlerde yer alan oteller bazen tekel olabiliyorlar, herkes bu otellere gidiyor. Yeni açılmış fakat henüz rehbere girememiş yerleri de desteklemek lazım.

- Turizm ofislerini kullanmaya alışın, bazıları oldukça önemli bilgi kaynakları olacaktır.

- Bütçenizi düşük tutmak için sürekli çaba sarf ettikten sonra arada bir kendinizi daha iyi bir yemek veya daha iyi bir oda gibi şeylerle ödüllendirin.

- Bazı dönemlerde günlük limitinizin üzerine çıkmak isterseniz çıkın, sonraki günlerde limitinizden daha az harcayarak yaptığınız fazla harcamayı dengeleyin.

- Koştura koştura gezmeyin, bir ülkedeki her yeri göreceğim diye şartlanmayın, her gittiğiniz yerde minimum 3-4 gün kalın.

- Yerlilere bilgi danıştığınız zaman cevabı evet veya hayır olarak sorular sormaktan kaçının. Birçok yerli İngilizce bilmediği halde sırf ayıp olmasın diye sorunuza evet veya hayır diye cevap verebiliyor. Örneğin "Bu otobüs Bangkok'a mı gidiyor?" yerine, "Hangi otobüs Bangkok'a gidiyor?" şeklinde soru sormaya alışın.

- Gezdiğiniz tarihi mekanlarda diğer turistlerle bir araya gelerek bir rehber kiralamaya çalışın. Genelde rehber kitaplardaki bilgiler oldukça yüzeysel oluyor ve ortaklaşa tutulan bir rehberden çok daha faydalı bilgiler edinilebiliyor.

- Satıcılar, turist rehberleri, rickshaw/taksi sürücüleri vb için yalnız gezginler daha kolay hedef oluşturuyorlar. Bu insanlara öfkelenmek yerine bunu bir oyunmuş gibi düşünün ve mizah duygunuzu kullanacağınız taktikler geliştirin. Genel olarak bu insanlara suratınızı asarak hayır derseniz daha da bastıracaklar, gülümseyerek hayır dediğinizde ise daha erken pes edeceklerdir.

- Turistlerden geçimini sağlayanların yoğun olduğu bölgelerde yalnız gezmemeye çalışın, 2 kişi kendi arasında sohbet halinde olunca etraftakilerden sürekli olarak gelen teklifler pek rahatsız edici olmuyor.

- Satıcılar, turist rehberleri vb sizi canınızdan bezdirecek, ama gene de onlara karşı gülümsemeyi ihmal etmeyin, hemen terslemeyin, ara sıra bu insanlarla güzel dostluklar da kurabilir ve hatta yararlı bilgiler edinebilirsiniz.

- Yolda diğer backpackerların vakit geçirmek için juggling veya bir enstrüman çalmak tarzı hobilerle uğraştıklarını sık sık göreceksiniz, bu gibi şeyleri siz de denemekten kaçınmayın, yolda kendinizi geliştirin.

- Yalnız geziyorsanız kaldığınız otellerde, restoranlarda vb kabuğunuza çekilmektense diğer gezginlerle sosyal ilişkiler kurmaya çalışın.

- Beğendiğiniz bir manzara olduğu zaman üşenmeyip fotoğraflayın, nasıl olsa yarın da burada demeyin, o özel durum ertesi gün yerinde olmayabilir.

- Gezmeniz gereken önemli yerleri son saate bırakmayın, bir aksilik çıkabilir.

- Eğer vizenizi sınır noktasından almayı planlıyorsanız, gitmeden önce internet'ten vize ücretini net olarak öğrenin. Bazı sınır noktalarında görevlilerin talep ettiği para aslında gizli rüşvet içeriyor, özellikle Kamboçya bu konuda oldukça kötü üne sahip.

- Elçilikten vizenizi aldıktan sonra iyice kontrol edin, tarihlerin doğruluğuna ve yetkili kişi tarafından imzalanmış olmasına dikkat edin. Bir imza bile unutulmuşsa sınırdan geri çevrilebilirsiniz.

- Vize için başvururken Single Entry değil Multiple Entry almaya çalışın.

- Kaldığınız otellerin hemen hepsinde camaşırlarınızı belli bir ücret karşılığı yıkatmak mümkün. Fakat bu toplamda belli bir miktar ekstra para kaybına neden oluyor. Eğer üşenmezseniz çamaşırlarınızı kendiniz elde yıkayarak para tasarrufu yapabilirsiniz.

 

Başa Dön

 

KÜLTÜR

- Ekmek gibi yiyecekleri sağ elinizle yemeye alışın, Asya'da sol el genelde tuvalet temizliğinde kullanıldığı için bu elle yiyecek tutulması hoş karşılanmıyor.

- Güney-Doğu Asya'da tapınaklarda otururken asla Buda heykellerine karşı bacaklarınızı uzatmayın, ayak tabanınızın Buda'ya bakıyor durumda olması büyük bir saygısızlık olarak kabul ediliyor. Bunun yerine bağdaş kurarak veya "denizkızı pozisyonu"nda oturun. Ayrıca evlerde vb otururken de bacaklarınızı uzatmamaya ve ayak tabanınızın ev halkına dönük olmamasına dikkat edin.

- Güney-Doğu Asya'da tapınaklara girerken ayakkabılarınızı çıkartmak gerekiyor, bu yüzden Myanmar gibi tapınakların son derece yoğun olduğu ülkelerde yerellerin de yoğun olarak kullandığı parmak arası terliklerden kullanmakta pratiklik açısından büyük fayda var.

- Budist tapınaklarını ziyaret ederken şort ve kolsuz tişört giymekten kaçının.

- Güney-Doğu Asya'da çocukların başını asla okşamayın, baş kutsal kabul edildiği için bu davranış saygısızlık olarak kabul ediliyor.

- Eşiniz veya sevgilinizle beraber geziyorsanız halk içinde öpüşmek gibi davranışlardan kaçının.

- Çocuklar zaman zaman sizden para, kalem vb isteyeceklerdir, bunları vermekten kaçının. Hiçbir emek harcamadan yabancılardan istenilenleri almak çocukları ilerde dilencilik, fahişelik gibi hoş olmayan yaşam biçimlerine sevk edebilir.

- Rehber kitaplarda önerilen yerler fazlası ile turistik olduğu için genelde toplumların gerçek karakterini yansıtmıyorlar. Sadece 1 gün kalacak olsanız bile, ara sıra turistik olmayan sıradan yerleşim birimlerine de gitmeye çalışın.

- Rehber kitabınızdaki ilgili bölümden yerel dilin temellerini bir miktar öğrenmeye çalışın, bu yerlilerin çok hoşuna gidecektir ve onlarla daha kolay temas kurmanızı sağlayacaktır.

- Sizi evlerine veya yemeğe davet eden yerlileri hemen geri çevirmeyin, eğer güvenilir insanlar olduğunu hissediyorsanız kabul edin.

- Bir eve yemeğe davet edildiğiniz zaman Türkiye'ye ait kartpostallar, yemek sofrası için meyve gibi ufak tefek hediyeler götürmeye çalışın.

- Internet üzerinden vb gideceğiniz ülkede bir kontak edindiyseniz mutlaka değerlendirin. Gittiğiniz yerin kültürel özelliklerini daha iyi anlamak için böyle bir arkadaşlık çok yararlı olacaktır.

- Gezinizi daha çok gittiğiniz ülkelerin insanlarını tanımak üzerine oturtmak istiyorsanız Couch Surfing vb sitelere bir göz atın. Burada çeşitli ülkelerden insanlar gezdikleri sırada birbirlerini ağırlamak üzere bir ağ kurmuşlar. Böylece yeni bir yere gittiğinizde bir yerlinin evinde kalabilir ve o ülkenin kültürünü çok daha iyi bir şekilde öğrenebilirsiniz, ayrıca kalacak yer masrafından da kurtulursunuz.

- Para karşılığı size bir servis sunmak isteyenlerin yanınıza yaklaşmak için öncelikle bu niyetlerini çeşitli yalanlarla maskelemeleri insanlara karşı bir güvensizlik oluşturabiliyor. Yanınıza yaklaşan insanlar arasında sırf İngilizce pratiği yapmak veya yabancı biriyle iletişim kurmak isteyenlerin de olduğunu unutmayın, karşınızdaki kişiyi gerçek niyetini tam olarak anlamadan direkt başınızdan savmayın.

- Daha çok yerel insanla ahbaplık kurmak istiyorsanız gülümsemeyi adet edinin, insanlar gülümseyen insanlara somurtkanlara oranla çok daha rahat yaklaşıyorlar ve de kaynaşıyorlar.

- Resmini çekmek istediğiniz insanlardan izin isteyin. Bazıları izin vermese bile moralinizi bozup sormaktan vazgeçmeyin, en önemli görsel anılar insan resimleri olacaktır.

- Kadınların budist keşişlere dokunmaları veya elleriyle herhangi birşey vermeleri kesinlikle yasaktır.

- Gittiğiniz ülkelerden ufak da olsa anı olarak hediyelik eşyalar alın, bütçeniz sarsılabilir diye almamazlık etmeyin. Daha büyük eşyalar alırsanız bunları eve gemiyle gidecek şekilde postalayın, yanınızda gereksiz ağırlık taşımayın.

- Gittiğiniz şehir ve kasabaların pazarlarına mutlaka gidin.

 

Başa Dön

 

ULAŞIM

- Küçük şehirler ve kasabalarda bisiklet kiralayarak gezin. Bisiklet kullanmak ucuzluğu, keyfi ve sagliklı olmasının yanı sıra başta rickshaw/taksi sürücüleri olmak üzere sizi rahatsız edenlerden kurtulmak için en iyi çözümdür. Fakat kaotik trafiğe çok dikkat edin, tehlikeli gözüken yerlerde bisiklet kullanmayın..

- Büyük şehirlerde taksi değil de halkın kullandığı toplu ulasim araçlarını kullanın. Nasıl kullanacağınızı turizm ofislerinden, rehber kitabınızdan veya otelinizdeki görevlilerden öğrenebilirsiniz.

- Gittiğiniz yerlerde birçok yabancı gezginin motosiklet kiralayıp dolaştığını göreceksiniz. Bu gayet pratik ve ucuz bir yöntem, fakat deneyiminiz yoksa kaza yapma olasılığınız da oldukça yüksek. Eğer deneyimsizseniz özellikle yokuşlu, bozuk veya aşırı kaotik trafiğe sahip yollarda kesinlikle motor kullanmayın. Deneyimsiz olmanıza rağmen bulunduğunuz yerde illa motor kiralamak istiyorsanız bir arkadaşınızdan veya bir yerliden size motor kullanmayı öğretmesini rica edin. Eğer sürekli bisiklet kullanıyorsanız özellikle dikkat edin, bisiklette sağ elle fren yapma hareketi ve motorda sağ elle gaz verme hareketi bir şekilde birbirine çok yakın. Bu karışıklık ve yokuşları yüksek viteste çıkmaya çalışmak en sık rastlanılan kaza şekilleri. Ayrıca eğer bulabiliyorsanız kask edinin, motor kullanırken de pantolon ve kapalı ayakkabılar giymeye çalışın.

- Büyük şehirlere gittiğinizde düzgün bir harita edinin, rehber kitabınızın haritası yeterli olmayabilir.

- Karadan sınır geçmeniz gerektiği zaman sizi bir noktadan alıp diğer ülkedeki başka bir noktaya götürmeyi vaat eden turist otobüslerini kullanmamaya çalışın. Bu firmalar genelde vaat edileni gerçekleştirmiyorlar, çok kişi olduğu için sınır noktasında saatlerce bekleniyor, ortam bir tur otobüsü gibi oluyor. Bunun yerine yerel ulasim araçlarını kullanarak sınırları kendiniz geçmeye çalışın, çok daha maceralı ve samimi bir deneyim olacaktır.

- Uzun otobüs ve tren yolculuklarında mutlaka yanınıza giyecek kalın bir şeyler alın. Dışarıda hava aşırı sıcak olsa bile içerdeki hava klimadan dolayı dondurucu olabilir.

- Otobüs ve tren yolculuklarından önce yanınıza muz, bisküvi gibi yiyecekler alın. Şoförlerin ne zaman mola vereceği belli olmuyor ve bazen saatler boyu aç kalabiliyorsunuz.

- Uzun otobüs ve minibüs yolculuklarına çıkacağınız zaman önlerde veya ortalarda oturmaya çalışın. Genelde bu taşıtlar oldukça eski oluyor ve süspansiyon sistemleri tamamen iflas etmiş oluyor, arkalarda oturduğunuz takdirde hoplaya zıplaya bir yolculuk yapıyorsunuz.

- Transit uçacaksanız ve bir yerde gecelemeniz gerekecekse havayolu şirketinin otel tahsis edip etmediğini öğrenin. Bazı havayolu şirketleri önceden biletinizle beraber aldığınız özel bir kuponunuz yoksa sizi otele götürmüyorlar ve geceyi hava alanında geçirmeniz gerekebiliyor.

Başa Dön

 

YİYECEK-İÇECEK

- Sokaktan herhangi birşey alacaksanız yeni pişmiş olmasına, vaya daha da iyisi gözünüzün önünde pişmiş olmasına dikkat edin. Uzun süre tezgahta beklemiş yiyeceklerden almayın.

- Bizler genelde uzak doğu mutfağına alışık değiliz, ayrıca Türkiye'de maalesef "Uzakdoğu'da sırf böcek yiyorlarmış, oralara giden Türkler aç kalıyormuş" tarzı yanlış bilgilere sıkça maruz kalıyoruz. Bu sebeplerden dolayı çekinip de alıştığınız batı tarzında yemek arama hatasına düşmeyin. Batı tarzı yemekler hem çok daha pahalıdır, hem de genelde kötü yapılmaktadırlar. Yerel yemekler kültürün çok önemli bir parçasıdır, bu yemekleri yemek gezme deneyiminin en önemli noktalarındandır.

Uzakdoğuda bazı yerlerde böcek, köpek gibi canlıların da yendiği doğrudur, fakat bunlar bizdeki sakatat çeşitleri gibi az tüketilen marjinal yemeklerdir. Bizim tükettiğimiz sakatat çeşitleri batılılara nasıl garip geliyorsa, bu tür yemeklerin de bize garip gelmesi gayet doğaldır. Bu marjinal unsurların dışında tavuk, sebze, et gibi ürünlerin kullanıldığı yüzlerce değişik çeşit ve de her damak zevkine uygun yemek vardır, acı-baharat oranı sizin beğeninize göre ayarlanabilir. Buralara kadar gidipte aç kalmak veya hamburger yemek yapılabilecek en büyük hatalardandır.

- Turistlere yönelik restoranlar yerine yerel halkın tercih ettiği yerlerden, Güney-Doğu Asya'da kaldırımlarda kurulan sokak restoranlarından ve bunların pazar yerlerindeki versiyonlarından yemek yemeye çalışın. Bu yemekler çok daha ucuzdur, çoğunlukla turist restoranlarıdan daha lezzetlidir ve de yemek daha boldur, yerlilerle bir arada yemek de çok daha keyiflidir. saglik konusunda ise endişeye gerek yok, zaten çok sayıda gezginin ve her sınıftan yerlinin de buralardan yediğini göreceksiniz. Tek problem iletişimde yaşanabiliyor, fakat artık bu tür küçük yerlerde turistlere alıştıkları için genelde İngilizce bir menü bulunduruyorlar.

- Koloni döneminin ünlü atasözünü tatbik edin: "Eğer pişirebiliyorsan, kaynatabiliyorsan veya kabuğunu soyabiliyorsan yiyebilirsin, yoksa unut gitsin."

- Yemekleri yerliler nasıl yiyorlarsa siz de öyle yiyin. Eğer yemek için çubuklar kullanılıyorsa sizde bunları kullanmaya çalışın, çatal-bıçakla işin kolayına kaçmayın.

- Tembellik yapıp sürekli kaldığınız otelde değil de etraftaki değişik yerlerde yemek yiyin.

- Tropikal kuşaktaki ülkelerin en büyük özelliklerinden biri de meyveleri. Bulunduğunuz yerlerdeki değişik çeşitlerdeki meyveleri mutlaka deneyin, bu meyveler kullanılarak yapılan yemek ve tatlıları da denemeye çalışın.

Başa Dön

 

SAĞLIK

- Sağlınız konusunda bir şüpheniz olduğu zaman mutlaka doktora gidin, harcama yapmaktan kaçınmayın.

- Aşırı derecede ciddi olmayan saglik problemleri durumunda turistlere özel son derece pahalı hastaneler yerine yerel halkın gittiği makul fiyatlı özel veya devlet hastanelerine gitmeye çalışın. Bu hastaneleri kaldığınız otelin görevlilerinden veya taksicilerden öğrenebilirsiniz.

- Yaygın inanışın aksine, Hindistan'da dahil olmak üzere hiç bir ülke için yasal olarak aşı olma zorunluluğu yok. Gene de yola çıkmadan önce Hepatit B, Tifo ve Difteri-Tetanoz aşılarını olmaya çalışın, özellikle Hindistan'da tifoya yakalanma riski fazla. Bunlara ek olarak eğer isterseniz tüberküloz, menenjit ve çocuk felci aşılarını da yaptırabilirsiniz. Yalnız aşıların çoğunu seyahate çıkmadan haftalar ve hatta bazen aylar önce olmak gerekiyor. Hangi aşıları olacağınızı doktorunuza veya bir seyahat kliniğine mümkün olduğunca erken danışmakta fayda var. Internet'te, hangi ülkelerde hangi aşıların yararlı olacağını açıklayan bu sayfadaki gibi kaynaklar da mevcut.

- Eğer Muson yağmurları döneminde Asya'ya gidiyorsanız veya ana turist merkezlerinden uzaklaşıp daha el değmemiş yerlere gidecekseniz yolculuğa çıkmadan önce Sıtma tabletleri almaya başlayın.

- Musluk sularını kesinlikle içmeyin.

- Yola çıkmadan önce check-up'dan geçin ve yolda çıkabilecek saglik problemlerine karşı önlem alın.

- Hindistan'da ishalden kesinlikle kaçışınız yok. İshale yakalandığınız zaman tüm eczanelerde satılan, kaynar suya katıldıktan sonra içilen toz halindeki rehidrasyon kitlerini kullanın. İyileşene kadar sadece sade pilav veya haşlanmış patates yemeye çalışın, ayrıca bulunduğunuz yerdeki insanların bu konudaki önerilerini dinleyin. İshal uzun süre devam ederse doktora başvurun.

- Yeni bir ülkeye geçmeden bir süre önce internet'teki ilgili sitelerden, gideceğiniz ülkede yeni bir salgın hastalık olup olmadığını öğrenin ve saglikla ilgili genel tavsiyeleri okuyun.

Başa Dön

 

PARA

- Yanınızda kredi/bankamatik kartı ve az bir miktar nakit para karışımı taşıyın.

- Seyahat çekleri ve nakit parayı gittiğiniz dönemin en sağlam ve uzun vadede en olumlu gözüken kurundan alın, hem Dolar hem de Euro hemen her yerde kabul görüyor.

- Eğer vadesiz hesabınızdan para çekmeyi düşünüyorsanız, Türkiye'deki değişik bankaların yurtdışında bir ATM'den para çektiğiniz zaman ne kadar komisyon aldıklarını araştırın. En düşük komisyon oranına sahip bankada bir vadesiz hesap açtırın ve yurtdışında kullanmayı planladığınız parayı bu hesaba yatırın.

- Dolar & Euro alırken yeni banknotlar olmasına özen gösterin, asla eski seri, yıpranmış ve eski banknotlardan bulundurmayın, size verilmek istenirse kabul etmeyin. Özellikle Güney-Doğu Asya'da eski banknotlar asla kabul edilmiyor. Üzerinde "küçük kafa" bulunan eski seri Dolarlar da problem yaratıyor. Bunun yanı sıra Myanmar'da "CB" serisi Dolarlar kabul edilmiyor.

- Güney Doğu Asya'da gezerken yanınızda her daim az bir miktar Dolar bulundurun. Buralarda Dolar yerel para birimlerinin yanı sıra 2. bir kur olarak yoğun şekilde kullanılıyor, ayrıca çoğu sınır noktası ve elçilik vize ücreti olarak sadece Dolar kabul ediyor.

- Yeni bir sınır geçtiğiniz zaman sınırdaki dövizcilerden bir sonraki şehre veya kasabaya gitmeye yetecek kadar para değiştirin. Genelde sınırdaki oranlar oldukça düşük oluyor, merkezi şehir ve kasabalarda çok daha iyi fiyatlar veriliyor.

Başa Dön

GÜVENLİK

- Mutlaka bele giysinizin içine bağlanan türden para kemeri takın ve yanınızdan asla ayırmayın, pasaportunuz ve kredi kartınız da daima bu kemerin içinde olsun.

- Sırt çantanız mutlaka küçük asma kilitlerden takılabilir cinsten olsun, otobüs ve trenlerde siz uyurken çantanızdan bir şeyler çalınması sık karşılaşılan bir vaka. Çantanız bagajda olsa bile buradan otobüs görevlilerince hırsızlık yapılması özellikle Tayland'da çok yaygın.

- Yanınızda kaliteli bir asma kilit bulundurun, kapıları kilitlemek için asma kilit kullanılan otellerde kendi kilidinizi kullanın.

- Fotoğraf makinesi, CD player gibi değerli eşyalarınızı daima günlük küçük sırt çantanızda taşıyın, odanızda bırakmayın, otobüs yolculuklarınızda yanınızda taşıyın.

- Asya'da sokakta silahla soyulma riski çok düşük, fakat odanızdan veya otobüs ve trende sırt çantanızdan bir şeyler çalınması ve kapkaç riski mevcut, önlemlerinizi buna göre alın.

- Asya'da ki kiralık bisikletlerin hemen hepsinin önünde sepetleri var. Bu sepete günlük çantanızı koyarsanız dikkatli olun, motosikletli hırsızların bu sepetlerden çantanızı alıp kaçmaları riski var.

- Eğer Asya'da hemen hiç görülmeyen silahlı soygunla karşılaşacak kadar şanssızsanız direnmeyin ve yanınızdaki nakit parayı verin, paranızın büyük bölümünü oluşturan seyahat çekleri zaten soyguncunun bir işine yaramayacaktır. Can güvenliğiniz için az bir miktar nakit parayı feda etmenin bir önemi yoktur.

- Türkiye'deki trafikten yakınıyor olabilirsiniz, fakat Pakistan, Kamboçya, Vietnam gibi ülkeleri gördüğünüz zaman halimize şükredeceksiniz. Karşıdan karşıya geçerken son derece dikkatli olun. Hindistan gibi ülkelerde trafiğin bize göre tersten akması zaten tehlike yaratıyor. Bunun yanı sıra, başta motosikletler olmak üzere onlarca araç son derece tehlikeli bir biçimde ve hiçbir kurala riayet etmeden trafikte seyretmekteler. Kesinlikle dönülmemesi gereken yerlerden dönmek, sokak veya caddelerde ters yönden ilerlemek sıradan bir davranış biçimi. Genel bir kural olarak karşıdan karşıya geçmekte olan yerlileri takip edin ve onların hareketlerini izleyin, bildiğimiz "önce sağa, sonra sola" kuralı ve türevleri buralarda işlemiyor.

- Bastığınız yere dikkat edin. Asya ülkelerinin neredeyse tamamında kanalizasyon ve atık su kanallarının üzerleri sıra sıra taş kapaklarla kapatılıyor. Bazen bu kapaklardan bazıları eksik olabiliyor, dikkatli olmadığınız takdirde kendinizi bu tür bir kanalizasyonun içerisinde bulabilirsiniz.

- Seyahate başlamadan önce pasaport, vizeler, seyahat çekleri makbuzu, kredi kartlarınız vb önemli dokümanlarınızın ikişer adet fotokopisini çektirin. Birer nüshayı evde ailenize bırakın, birer nüshayı da sırt çantanızda taşıyın. Bir hırsızlık durumunda çalınan belge veya kartların değiştirilmesi gerektiği zaman bu fotokopiler çok işe yarayacaktır.

Başa Dön

 

EKİPMAN

- Yanınızda minimum eşya taşıyın, yol boyunca gereksiz olduğuna karar verdiğiniz eşyalarınızı bırakmaktan çekinmeyin, hatta daha da iyisi ihtiyacı olacağını düşündüğünüz kişilere bağışlayın. Benim yanıma aldığım eşyaları bu sayfada görebilirsiniz.

- Şarj edilebilir piller ve şarj aleti alırken yüksek "mAh" hızı olanları tercih edin.

- Dijital kameradan CD'lere aktarma yapmayı düşünüyorsanız yanınızda bir miktar boş CD götürün veya oralarda bir pazardan topluca bir miktar boş CD alın. Genelde internet kafeler boş CD'leri yüksek fiyattan satıyorlar.

- Gittiğiniz ülkelerde dost olduğunuz yerlilere vermek üzere yanınızda Türkiye'ye ait kartpostallar bulundurun. Ayrıca tanıştığınız yerlilere göstermek üzere aileniz ve dostlarınızla çekilmiş fotoğraflarınızdan da yanınızda bulundurun.

- Popüler rehber kitaplar Asya ülkelerinin hemen hepsinde satılıyor, ileriki bir aşamanın kitabını önceden almanıza ve gereksiz yük taşımanıza gerek yok.

- Backpacker güzergâhlarında oldukça yaygın bir kitap değiştirme âdeti var. Siz de yeni kitap almaktansa elinizdekileri kitapçılardan veya diğer gezginlerden değiştirin.

- Yanınızda okumak için 1-2 Türkçe kitap da götürün.

- Otobüste uyumak için ihtiyacınız varsa göz bandı, kulak tıkacı, boyun yastığı vb bulundurun. Kulak tıkacı, filmler ve müziklere karşı da iyi bir önlemdir.

- Eğer otobüslerde uyuyamıyorsanız yanınıza Gamewatch/Gameboy tarzı bir şeyler almayı göz önünde bulundurun.

- Otobüslerde kitap okumaktan hoşlanıyorsanız, backpackerlar arasında şu sıralar oldukça popüler olan kafa fenerlerinden yanınızda mutlaka bir tane bulundurun, üst lambalar hemen hiç bir otobüste aktif değil. Ayrıca bu kafa lambası gezdiğiniz mağara türü yerlerde, çok karanlık bir yere gittiğinizde vb de oldukça yararlı olacaktır.

- Üzerinizde her zaman bir miktar vesikalık fotoğraf bulundurun.

- Alabiliyorsanız uluslararası öğrenci kartı alın.

Başa Dön

 

GİTMEDEN ÖNCE

- Geziye tek başınıza mı yoksa iki kişi olarak mı çıkacağınıza karar verin. İki kişi olarak çıkmak en başta maddi yönden avantajlıdır. Otellerde tek kişilik odalar çok azdır ve bu yüzden çabuk dolarlar, ayrıca Asya'da hostel tarzı kalacak yerler de yok denecek kadar azdır. Bu yüzden solo geziyorsanız genelde çift kişilik oda tutmak zorunda kalırsınız ve iki kişi parası verirsiniz. ulasim bileti, vize gibi işlerle de hep kendiniz ilgilenmek zorunda kalırsınız, iki kişi geziyorsanız ise bir görev paylaşımı olur. Ayrıca turistlerden geçimini sağlayan insanlardan sürekli olarak gelen tekliflere iki kişi daha iyi dayanabilir. Fakat seyahat arkadaşınızı iyi seçmeniz gerekir, yanlış bir seçim yol boyunca sürekli tartışma ve kavgalara gebedir. Bu yüzden iki kişi yola çıkacaksanız önceden beraber seyahat ettiğiniz biriyle olmasında fayda var. Tek kişi gezmenin ise her şeyden önce sınırsız bir özgürlüğü vardır, kafanıza nasıl eserse öyle hareket edersiniz. Uzun süre kendinizle baş başa kalmaktan dolayı ruhani deneyim olarak da solo seyahat çok daha verimli olur. Ayrıca bütün sorumlulukları tek başınıza almanız ve halletmek zorunda olmanızın da kişilik gelişimine önemli bir katkısı olur.

- Geziye başlamadan önce eğer deneyiminiz yoksa bir fotoğrafçılık kursuna katılın ve özellikle insan resimleri çekmek konusunda bir miktar alıştırma yapın.

- Eğer gezi sırasında anılarınızı yazmayı planlıyorsanız ve yazma konusunda deneyiminiz yoksa, diğer gezginlerin yazdığı anı kitaplarını veya yazma tekniği konusundaki kitapları okuyup yazma stilleri hakkında bilgi edinin.

- Gitmeden önce gideceğiniz ülkeler hakkında bir miktar ansiklopedik bilgi edinin.

- Eğer seyahat ettiğiniz yerlerde bir miktar kalıp çalışmak istiyorsanız mesleki belgeler edinin. Asya'da çalışmak isteyen backpackerlar arasında en yaygın iki iş İngilizce öğretmenliği ve dalgıçlık eğitmenliği. İngilizce öğretmenliği için maalesef genelde sadece ana dili İngilizce olan insanlar tercih ediliyor, fakat TEFL gibi sertifikalar edinirseniz ve daha önce öğretmenlik yaptığınızı ispatlayabilirseniz belki iş bulabilirsiniz. Dalgıçlık eğitmenliği ise, eğer yeterince deneyiminiz ve de PADI sertifikalarınız varsa iş bulma imkânı olan bir opsiyon.

- Yatlarda tayfa olarak seyahatinizi sürdürmekte mümkün. Bu sitede tayfa ilanlarına bakabilirsiniz.

Başa Dön

 

ÜLKE SPESİFİK

- Nepal'de bazı oteller oda ücretini ödeyeceğiniz zaman başta söylemedikleri ekstra bir vergi talep ediyorlar, bunu otele ilk geldiğiniz zaman ücreti konuşurken baştan sorun.

- Hindistan'da otobüslerden biraz daha pahalı olsalar da mümkün mertebe tren kullanmaya çalışın.

- Myanmar'da Amerikan ambargosu yüzünden seyahat çekleri bozdurulamıyor, kredi kartı geçmiyor. Bu ülkeye giderken yanınızda mutlaka tüm seyahatinize ve ülkeden çıkış için alacağınız uçak biletine yetecek kadar Dolar veya Euro cinsinden nakit para bulundurun.

- Bangkok'un backpacker merkezi Khao San Road'da bazı firmalar sizleri çok ucuz bir fiyata Kamboçya'daki Siem Reap'a götürmeyi vaat ediyorlar. Kesinlikle bu servisi kullanmayın, vaat edilenlerin hiçbirisi gerçekleştirilmiyor, insanlar zor durumda bırakılıyor. Bunun yerine normal otobüs servislerini kullanarak sınırı kendiniz geçin.

Başa Dön

 

TURİST KAZIKLAMA YÖNTEMLERİ

- Tren veya otobüslerde güvenilir bulmadığınız insanlardan yiyecek veya içecek kabul etmeyin, rahatsız olduğunuzu söyleyip reddedin, uyku ilacı katılmış olabilir.

- Özellikle Hindistan'da zaman zaman yanınıza iyi giyimli ve son derece düzgün İngilizce konuşan biri yaklaşacak ve yakınlık kurmaya çalışacak. Sonunda konu değerli taşlara gelecek. Bu kişi kendisinden değerli taşlar alırsanız bunları kendi ülkenizde çok yüksek fiyata satabileceğinizi söyleyecek. Kesinlikle bu tuzağa düşmeyin, elinizde hiç bir işe yaramayan taşlarla kalırsınız.

- Sizlerle para karşılığı bir servis için yakınlık kurmaya çalışanların çoğu ülkenizi kullanıyor. Özellikle turistik alanlarda, bir süredir muhabbet ettiğiniz kişiden bir anda "Benim de babaannem Türk!" benzeri cümleler duyarsanız karşınızdaki kişinin dürüstlüğünden şüphelenmeye başlayabilirsiniz.

- Belli bir otele veya tarihi yere gidecekseniz bazı rickshaw/taksi sürücüleri gideceğiniz yerin kapandığını, yandığını vb söyleyebilirler. Amaçları sizi kendi anlaşmalı oldukları otele götürüp komisyon almak veya size kendileri şehir turu yaptırmak istemeleri olabilir.

 

- Birçok insan yanınıza gelip yakınlık kurduktan sonra "bedava" olarak bir tarihi eseri gezdirmeyi vb teklif edecek. Maalesef İran ve Myanmar dışında gezdiğim ülkelerin hemen hiç birisinde bu teklif samimi değil, sonunda hemen her zaman sizden para talep edilecek ve reddederseniz tatsızlık yaşanacak.

- Bazen karşılaştığınız bazı insanlar fotoğraflarını çekmenizi istiyorlar. Eğer fotoğraflarını çekerseniz %90 para talep ediliyor.

- Döviz bozdururken, özellikle de bu işi sokakta kara borsada yaparken çok dikkatli olun. Para destelerini eksik olarak hazırlayanlara çok sık rastlanıyor. Elinizdeki dövizi vermeden önce alacağınız yerel parayı uzun da sürecek olsa tek tek sayın. Ayrıca para miktarı hesaplanırken mümkünse kendi hesap makinenizle kontrol edin, kimi dövizciler yanlış ayarlanmış hesap makineleri kullanabiliyor.

- Özellikle İran'da polis kılığına girmiş hırsızlar büyük bir problem. Genelde yalnız gezginleri gözlerine kestiren bu kişiler yanınıza geliyorlar ve pasaportunuzu soruyorlar, paralarınızı zorla alıyorlar. Böyle bir durumda polis kimliklerini göstermelerini isteyin, pasaportunuzun otelde olduğunu söyleyin, hep beraber otelinize veya daha da iyisi polis karakoluna gitmeyi teklif edin.

- Gene İran'da, bindiğiniz ruhsatsız taksilerde veya taksi-dolmuşlarda alıkoyulup soyulma riskiniz var. Sadece ruhsatlı, yasal statüdeki taksileri ve taksi-dolmuşları kullanmaya çalışın. İçersinde güvenilir bulmadığınız insanların olduğu taksi-dolmuşlara binmekten kaçının.

Başa Dön

 

NOT: Bu tavsiyelerden herhangi birinin uygulanmasından dolayı doğabilecek aksaklıklardan yazar sorumlu değildir.