Karayoluyla Asya Uzak Doğu Gezisi

 

English Version
 

 

Sırt Çantasıyla Karayolu ile Uzak Doğu Asya Rotası

İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Myanmar (Burma), Tayland, Kamboçya, Laos, Vietnam Turu Gezisi Seyahati

 

 

Asya Turu Gezisi Rota

 

Seyahate başlamadan önce yaptığım plana yolculuğumun 1. etabı sırasında tamamen uydum denebilir. Genel olarak başta planladığım rotayı otobüs ve tren ile takip ederek sırasıyla İran, Pakistan, Hindistan ve Nepal'e gittim.

Önceki plana göre değişiklikler 2. etaba geçerken olmaya başladı. İlk olarak, Myanmar'a uçakla gitmek için Nepal'den tekrar Hindistan'a geçmeme gerek kalmadı. Yolda tanıştığım bir backpacker, Kathmandu'dan Bangladeş Havayolları (Biman) ile ucuz bir fiyata Myanmar'a uçabileceğimi söylemişti, ben de aynen öyle yaptım.

Mynanmar'dan Tayland'a ise karayoluyla geçemedim, sınır bölgeleri hala problemliydi ve gene uçarak ülke dışına çıkmam gerekiyordu. Ben de bu yüzden Myanmar'ın başkenti Yangon'dan Tayland'ın kuzey batısındaki Chiang Mai'ye uçtum. Orijinal planıma göre en büyük değişiklik ise tam bu noktada oldu. Normalde buradan biraz kuzeydeki Laos'a geçecektim, fakat nedense bir an önce plajlara gitmek istediğime karar verdim ve ani bir kararla güneye Bangkok'a indim, oradan da daha güneydeki Koh Phangan adasına geçtim. Buradan tekrar kuzeye doğru onca yolu tekrar kat edip Laos'a geçmek yerine ise daha yakındaki Kamboçya'ya geçmeye karar verdim, üstelik buradaki efsanevi Angkor şehrini görmek için de sabırsızlanıyordum.

Kamboçya'nın ardından Vietnam'a, oradan da Laos'a geçtikten sonra Tayland'a döndüm, yani orijinal planımdaki bu bölümü tam olarak ters yönden yaptım.

Bunun şöyle bir dezavantajı oldu, Laos'dan Tayland'a yeniden girdikten sonra, daha önce güneye gitmek için yaptığım yolculuğun aynısını bir daha yaptım, ki bu da yaklaşık 30 saatlik bir yolu 2. defa yapmış olmam ve bunun yanı sıra para kaybı anlamına geliyor. Gene de bu değişiklikten dolayı bir pişmanlık duymuyorum, her şey çok güzel geçti, bu alternatif rota sırasında da bir çok iyi dost edindim. Üstelik bu sapma sayesinde ay takvimi yeni yılına Hanoi'deyken denk geldim, böylece yolculuk boyunca 2 farklı yeni yılı güzel bir şekilde kutlamış oldum.

2. kez Tayland'a girdikten sonra ise daha fazla güneye diğer ülkelere inmemeye karar verdim. Bangkok'u bile daha tam anlamıyla gezmemiştim, alelacele Malezya'ya geçmek yerine seyahati burada noktalamak en iyisi olacaktı. Bunun üzerine final yolculuğu olarak uçakla Abu Dhabi ve Manama üzerinden İstanbul'a uçtum, buradan da Ankara'ya.

 


Asya Turu Gezisi Rota

 

Yolculuğa başlamadan önce 10 Eylül 2004'de yaptığım son haliyle eski güzergah haritası ve planı:

Güzergahım yaklaşık olarak yukarıdaki haritadaki gibi. Yaklaşık 6-7 ay sürmesini planladığım bu güzergah için Hazırlık bölümünde bahsi geçen kitaplardan oldukça fazla yararlandım. Açıkcası en büyük katkı "Istanbul to Kathmandu" ve "Hindistan Gezi Rehberi" adlı kitaplardan oldu. Bu kitaplarda anlatılan ve Nepal'e kadar olan güzergahı neredeyse bire bir takip etmeye karar verdim denebilir. Asıl problem ise buradan sonra başlıyordu. Normalde bütün yolculuğu karayoluyla yapmayı planlıyordum, Nepal'den sonra tekrar Hindistan'a geçecektim, sınırdan da Burma'ya. Fakat Lonely Planet forumlarında sorduğum sorular neticesinde, Burma'daki askeri diktatörlüğün yabancıların karayolu ile Hindistan sınırından ülkeye girmesine izin vermediğini öğrendim. Açıkcası bu hiç beklemediğim bir şeydi. Bu noktada yeni alternatifler aramaya başladım, mesela Nepal'in kuzeyinden doğruca Tibet'e geçebilirdim. Sonra Tibet konusundaki araştırmalarım da bunun oldukça zahmetli olacağını gösterdi.

Çin, işgal altında tuttuğu Tibet'e çok sıkı kontroller altında giriş yapılmasına izin veriyor. Tek başına bölgeye giriş yasak, yalnızca belli gruplar halinde giriş yapabiliyorsunuz, bir turizm şirketinin rehberliğinde hareket etmeniz gerekiyor ve sadece önceden belirlenmiş yerlerde kalabiliyorsunuz. Açıkçası zaten Tibet konusunda çok istekli değildim, çünkü orası eski Tibet değil, Çin tarafından asimile edilmiş bir Tibet. Turizm şirketi destekli bir seyahat ise masraflarımın neredeyse 2 katına çıkması demek, bu bilgilerin neticesinde Tibet fikrinden tamamen vazgeçtim.

Diğer alternatif olan Burma'da benzer bir durumda, askeri diktatörlük altında. Hatta bir çok Batılı kuruluş da bu ülkenin boykot edilmesi gerektiğini savunuyor. Fakat Faruk Budak'ın sunduğu bir Burma slayt gösterisi sırasında, bu ülkenin komşuları gibi dejenere olmadığını ve inanılmaz tarihi eserlerini görmem sonucunda karar verdiğim çözüm uçak ile Burma'ya geçmek oldu. Fakat Nepal'den Burma'ya uçak seferi olmadığı için, Nepal'den tekrar Hindistan'a giriş yapmaya, Kalkuta'ya gitmeye ve oradan uçakla Burma'nın başkenti Yangoon'a geçmeye karar verdim. LP forumlarından öğrendiğim kadarıyla Burma'ya Hindistan'dan karayoluyla giriş yapamıyorsunuz, fakat Tayland'a karayoluyla çıkış yapabiliyorsunuz. Amacım bu şekilde Burma'dan Tayland'a karayoluyla girmek. Tabii bütün bu sınır mevzuları tamamen şansa bağlı, ülkeler arası en ufak bir gerginlikte sınırlar kapatılabiliyor. Mesela Faruk Budak'ın karşılaştığı gibi, o da benzer bir rotayı izlemeyi planlamıştı, fakat Hindistan-Pakistan arasındaki klasik gerginliklerden biri iyice büyüyünce sınırlar kapatıldı ve kendisi Türkiye'den Hindistan'a uçmak zorunda kaldı. Her şeyin planlandığı gibi gitmesi zor bir ihtimal, evdeki hesap çarşıya uymayabilir, bu yüzden çıkabilecek aksiliklere karşı hazırlıklı olmakta fayda var. Bu arada, Nepal'den de geçeceğimi söyledim fakat bu da şu an maalesef oldukça riskli gözüküyor. Ülkede oldukça büyük ve aktif bir Maoist gerilla grubu var. Özellikle son dönemlerinde iyice kırsal bölgelerde etkinliğini arttıran grup giderek büyük şehirleri kuşatmaya hazırlanıyor. Bu yüzden Nepal'e gitmeden önce mutlaka forumları takip ederek en son haberleri takip edeceğim ve gidip gitmeyeceğime o zaman karar vereceğim. Tabi bu durum tüm ülkeler için geçerli, sonuçta burası Asya. Bilhassa forumları ve haber sitelerini takip ederek güzergahtaki her ülkenin durumu hakkındaki son bilgileri almak çok önemli.

Bu arada, güzergah planlamasında Tayland'dan sonrası da ayrı bir problem oldu. Bu bölgedeki tüm ülkeleri gezmek istiyordum, fakat rotayı bir türlü oturtamadım. Sonuçta bu rota Türkiye-Nepal arası olduğu gibi düz bir rota değil. Sonunda karar kıldığım plan ise önce bir süre Kuzey Tayland'ı gezmek, ardından sırasıyla Laos, Orta-Güney Vietnam ve Kamboçya'yı gezmek, sonra ise tekrar Tayland'a ama bu sefer güneyine gitmek oldu. Bundan sonrası ise görece kolay, düz bir şekilde güneye, Endonezya'ya doğru ineceğim.

Hangi ülkede ne kadar kalacağım da ayrı bir planlama gerektirdi. Bu planlama sırasında LP kitaplarının inanılmaz faydasını gördüm. Sonunda başlangıç tarihini 14 Eylül olarak baz alarak aşağıdaki gibi bir plan yaptım.

 

EYLÜL
EKİM
KASIM
ARALIK
OCAK
ŞUBAT
MART
İran (7) Kuzey Hindistan (15) Nepal (25) Myanmar (20) Laos (15) Kamboçya (15) Malezya (10)
Pakistan (7) Orta Hindistan (15) Orta Hindistan (5) Kuzey Tayland (10) Vietnam (15) Güney Tayland (15) Endonezya (20)

Bu seyahate başlama tarihinde ve ülkelerde kalma sürelerinde baz aldığım en önemli faktör hava durumu ve bilhassa da yağmur oldu. Yolculuğumun başlangıcı tam Muson yağmurlarının bitimine denk geliyor ve eğer yukarıdaki plana büyük ölçüde uyarsam bütün ülkelerde en ideal mevsimi geçirebileceğim. Güney Asya ülkelerinin büyük bir bölümünde mevsimler kabaca üçe ayrılıyor: Serin dönem, sıcak dönem ve yağışlı dönem. Kullandığım bütün kaynaklarda seyahat için tavsiye edilen Serin dönem. Serin dediğime bakmayın, 15-30 derece arasında hava sıcaklığı, ama ne sıcak dönem gibi aşırı sıcak, ne de yağışlı dönem gibi ortalığı seller götürüyor. Aksine tam Muson yağmurları sonrası olduğu için hava temizlenmiş, doğa canlanmış, bunaltmayan ferah bir dönem. Tabi bunun dezavantajı da turizm açısından bu dönemde ülkelerin büyük bir yoğunluk yaşamaları, fiyatların artması, sakinliğin bozulması.

 

Güzergahtaki ülkelerin aylık hava durumu tablolarına baktığım zaman şaşkınlık içinde gördüm ki yukarıdaki tablo mükemmel bir şekilde her ülkenin en iyi hava durumuna denk geliyor. Çoğunlukla ülkelerin serin dönemlerine, bazılarının da sıcak dönemlerine denk geliyorum, mümkün olan en düşük yağış da bu tarihlerde. Sıcak dönemlerde, yaşamını Türkiye'de geçirmiş biri olarak beni pek korkutmuyor, aşina olduğum dereceler. Yaklaşık olarak Mayıs ayında başlayan Muson yağmurlarından önce de seyahati bitirmeyi planlıyorum. Geçeceğim şehir ve kasabalar değişebilir ama ülkelerde kalış sürelerim sanırım bir kaç gün sapma olsa bile aşağı yukarı bu tablodaki gibi olacak. Bakalım evdeki hesap çarşıya uyacak mı.

Bu tabloyla beraber hangi şehir ve kasabalarda kalacağımı da kabaca gösteren başka bir tablo daha yaptım. Fakat elbette ki bu plana %100 uyacağım diye bir kural yok, sonuçta güzergahı belirleyecek etkenler geçtiğim yerleri ne kadar seveceğim, yolda karşılaşacağım diğer backpacker'lar ve en önemlisi de şans olacak...

 

İRAN

Maku, Tabriz , Ghazvin, Tehran , Kashan, Estefan, Shiraz , Bam

PAKİSTAN

Taftan (ya da Dalbandin), Quetta , (belki Bahawalpur ), Multan , Lahore

HİNDİSTAN

Amritsar , Dharamsala, McLeod Ganj, Shimla, Chandigarh , Delhi , Agra , Jaipur, Pushkar, Udaipur , (belki Jodhpur , Jaisalmer), Ahmedabad, Vododara, Mumbai,

Pune, Panaji, Vijayanagar, Hyderabad , Nagpur , Varanasi

NEPAL

Sunauli, Pokhara, Kathmandu , Bhaktapur, Nagarkot

HİNDİSTAN Calcutta
MYANMAR (BURMA)

Mandalay, Yangon

TAYLAND

Chiang Rai, Chiang Mai, Lampang, Phitsanulok

LAOS Vientaine
VİETNAM

Vinh, Hue , Da Nang , Moi An, Qui Nhon, Nha Tran, Da Lat, Ho Chi Minh City ,

KAMBOÇYA

Phnom Pehn, Kampong Chan, Kampong Chhnang, Siem Reap

TAYLAND

Ayuthaya, Bangkok

MALEZYA  
SİNGAPUR  
ENDONEZYA  

 

Başa Dön