Karayoluyla Asya Uzak Doğu Gezisi

 

English Version
 

 

Sırt Çantasıyla Karayolu ile Uzak Doğu Asya Hazırlık Gezi Kitapları

İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Myanmar (Burma), Tayland, Kamboçya, Laos, Vietnam Turu Gezisi Seyahati

 

Yolculuğa hazırlanma sürecimdeki başlıca kaynaklar elbetteki kitaplar ve de internet oldu. Henüz bu yolculuk kesinleşmemişken, sadece bir hayalden ibaretken, belki bir gün olur da gerçekleştiririm diyerek araştırmalara başlamıştım. Oldukça ilginç bir şekilde ilk rastladığım kaynak Türkçe bir web sitesi olan hindistangezi.com oldu. Bu site sayesinde, o güne kadar sadece bir efsaneden ibaret olduğunu zannettiğim karayolu ile Hindistan seyahatinin hiç de imkansız olmadığını gördüm.

Daha sonra ise, seyahat fikri hala hayal aşamasındayken Amazon'dan "Istanbul to Kathmandu" adlı kitabı sipariş ettim. Son derece açık bir şekilde güzergah ile ilgili herşeyin anlatıldığı bu kitabı okuduktan sonra ise endişelenecek hiç bir şeyin olmadığına tamamen ikna oldum ve seyahat fikrini hayalden gerçeğe dönüştürmeye karar verdim.

Seyahat konusunda tamamen ikna olduktan sonra daha bir şevkle bilgi toplamaya devam ettim.

 

 

 

 

Karşıma yeni bir Türkçe kaynak çıkınca ise gene hem şaşkınlığım, hem de sevincim arttı. Faruk Budak adlı gezginin hazırladığı farukbudak.com adlı siteye şans eseri rastladığımda biraz da kıskanmadım dersem yalan olur. Bu seyahat için bir web sitesi yaparım ve anılarımı haftalık olarak yayınlarım diyordum, Faruk ağabey bunu önceden yapmakla kalmamış, bir de Asya'nın üzerine Afrika'yı gezmiş. Yani bu konuda ilk olma beklentilerim suya düştü denebilir. ;) Daha sonra Faruk ağabey'in Ankara'daki Burma konulu slayt gösterisine katıldığım için kendisiyle yüz yüze görüşme ve daha sonra mail yolu ile bilgi alma imkanlarım da oldu, kendisine bir kez daha buradan teşekkür ediyorum, yardımları ve daha da önemlisi verdiği ümit için.

"Istanbul to Kathmandu" isimli kitaptan o kadar memnun kaldım ki, benzer bir kitap Güney-Doğu Asya rotası için de var mı diye araştırmaya başladım. Karşıma çıkan kitap yine bir Lonely Planet yayını olan "South-East Asia on a Shoestring" oldu. Her ne kadar "Istanbul to Kathmandu" gibi belli bir rotayı izleyen bir kitap olmasa da, Güney-Doğu Asya ülkeleri ile ilgili içerdiği inanılmaz ayrıntılı bilgilerden dolayı bu yayın da benim için tam bir başucu kitabı oldu.

 

 

 

 

 

Gezi kitapları konusunda dünyadaki en büyük iki isim Lonely Planet ve Rough Guides. Açıkçası kitapları seçerken hangi firmanınkini alsam diye bayağı bir düşündüm. Bu arada bir tane de Rough Guides yayını almaya karar verdim, "First-Time Asia". Fakat açıkçası bu kitaptan çok tatmin olduğumu söyleyemem. Fiyatına göre oldukça ince ve de az ve yüzeysel bilgi içeriyor. Fakat eminim ki ülke bazlı Rough Guides kitapları gayet tatmin edicidir. Ama bu seyahatte benim kişisel tercihim Lonely Planet'dan yana oldu.

 

 

 

 

Bu arada, işyerimde bu geziden bahsettiğim zaman motorcu bir arkadaşım, Nasuh Mahruki'nin "Asya Yolları, Himalayalar ve Ötesi" adlı kitabını bana ödünç verdi. Her ne kadar büyük bir kısmı dağcılıkla ilgili olduğu için bana hitap etmese de Asya Yolları kısmından bazı yararlı bilgiler edindim. Bu yolculuğu Nasuh Mahruki gibi motorla yapmak da bambaşka bir deneyim, umarım o da bir gün kısmet olur.

Konuyla ilgili elime geçen son kaynak ise annemin hediye ettiği, eski Cumhuriyet karikatüristi Necdet Şen'in "Nereye?" isimli kitabı oldu. Necdet Şen'in karayoluyla Hindistan'a yaptığı yolculuğu anlattığı bu kitabını ise yola saklıyorum.

Dünya artık çok küçük, gezmek isteyenler için ise hiç bir bahane kalmadı. Sadece benim hazırlandığım kaynakların sayısı ortada, ki bunların haricinde daha tonlarca yabancı kaynak da bulmak mümkün. Türkçe kaynaklar ise az ama ümit verici, umarım her geçen gün daha çok müstakbel gezgin seyahat virüsüne yakalanacak, yollara düşecek ve de gezip gördüğü yerleri başkalarıyla paylaşacak...

Başa Dön


Seyahate neler getireceğime dair en büyük katkı Lonely Planet ve Rough Guides kitaplarından geldi. "Yanınızda minimum eşya taşıyın" şiarını sık sık vurgulamışlar ve gerekli önerilerde bulunmuşlar. Gerçekten de iyi bir öneri minimum eşya taşımak, zaten ihtiyaç olduğu zaman yol üzerinden son derece makul fiyatlara tüm ihtiyaçları karşılamak mümkün.

Muhtemelen bir miktar paranoyak olmamdan dolayı ben de yıllardır tatile çıkmadan önce hazırladığım bir checklist'i kullanır, eşyalarımı kontrol ederim. Kitapların ve benim checklist'lerimi birleştirince de ortaya aşağıdaki gibi bir şey çıktı, belki diğer müstakbel gezginlere de bir faydası olur diye siteye koymayı uygun gördüm.

 

 

GİYİM / KUŞAM ELEKTRONIK / AKSESUAR SAĞLIK / HİJYEN PARA / DÖKÜMAN
               
3 x T-Shirt   Büyük Sırt Çantası   Traş Köpüğü   Pasaport  
Kapüşonlu Sweat Shirt   Küçük Sırt Çantası   Traş Bıçağı   Seyahat Çekleri  

2 x Kombine Combat Pantalon / Şort

  Dijital Fotoğraf Makinesı   Şampuan / Duş Jeli   Kredi / ATM Kartları  
Kemer   Mini Tripod   Deodorant   24 x Vesikalık  
Yağmurluk   MP3 / CD çalıcı   Duş Süngeri   Rehber Kitaplar  
3 x Çorap   2 x Kulaklk   Diş Fırçası / Diş Macunu   Banka Şifreleri  
3 x İç Çamaşır   CD Case / MP3 CD'leri   Tırnak Makası   Para Kemeri  
Şapka   Pusulalı Saat   Tarak   Defter / Kalem  
Mayo   Cep Telefonu   Pürel   Kartpostallar / Resimler  
Spor Ayakkabı   Pil Şarj Cihazı / 4 x Şarjlı Pil   Selpak/Islak Mendil   Sağlık Sigortası Belgesi  
Sandalet   Küçük ve Büyük Boy Asma Kilitler   Güneş Kremi      
    5 x Naylon Torba   Dudak Kremi      
    Kafa Feneri   Havlu      
    İsviçre Çakısı          
    Dikiş Seti          
    Kulak Tıkacı / Göz Bandı / Boyun Yastığı          
    Güneş Gözlüğü          
        Medikal Kit (Yara Bandı, Ağrı Kesici, Uyku Hapı, Sargı Bezi, Anti-İshal, Paracetamol, Kaşıntı Losyonu, Anti-Biyotik, Betadin, Condom, Kas Gevşetici, Bandaj, Vitamin Hapları vb)   Fotokopiler (Pasaport, Kredi / Banka Kartları, Ehliyet Sağlık Sigortası Belgesi  

 

Başa Dön