Karayoluyla Asya Uzak Doğu Gezisi

 

English Version
 

 

Sırt Çantasıyla Karayolu ile Uzak Doğu Asya Bilgileri

İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Myanmar (Burma), Tayland, Kamboçya, Laos, Vietnam Turu Gezisi Seyahati

 

Hava Durumu

Vizeler

Aktiviteler

 

 

HAVA DURUMU

Yolculuğa başlamadan önce en uygun hava durumunu saptamakta ve buna göre hareket etmekte büyük fayda var.

Genel olarak tropiklerde mevsimler üçe ayrılırlar. Serin Mevsim olarak adlandırılan Ekim-Şubat arası dönem seyahat için en elverişli dönemdir, fakat bu dönemde ücretler yüksek olur.

Bunun ardından Sıcak Mevsim gelir. Şubat-Mayıs arası bu döneme yüksek sıcaklık ve nem damgasını vurur.

Yağışlı Mevsim ise Mayıs-Ekim arasıdır. Bu dönemde Muson yağmurları seyahati olumsuz etkileyecektir, fakat ücretler düşük olur.

Bu adresten dünya üzerindeki herhangi bir şehrin yıllık ortalama sıcaklık ve yağmur oranlarını görebilirsiniz. Rough Guides'ın First-Time Asia adlı rehber kitabında bulunan, her ülke için en uygun seyahat dönemini gösteren tabloyu ise aşağıda görebilirsiniz.

 

 

- Kamboçya için en uygun Hava Durumu: Kasım-Mart

- Hindistan için en uygun Hava Durumu: Ekim-Mart

- Laos için en uygun Hava Durumu: Kasım-Mart

- Nepal için en uygun Hava Durumu: Ekim & Kasım; Şubat-Nisan

- Pakistan için en uygun Hava Durumu: Ekim-Şubat

- Tayland için en uygun Hava Durumu: Kasım-Şubat (Yarımadanın doğu sahili dışında); Mart-Eylül (Yarımadanın doğu sahili için)

- Vietnam için en uygun Hava Durumu: Eylül-Aralık; Mart & Nisan

Başa Dön

 

VİZELER

İran Vizesi: TC vatandaşları için vize gerekmiyor, ülkede 1 aylık kalış için damga basılıyor. Yalnız sınırı geçerken Türk tarafında son derece saçma bir şeklde 75 ytl para talep ediliyor. Ben yanımda herhangi bir Türk parası bulunmadığı için bu parayı ödeyemeyeceğimi söyledim, onlar da dönüşte ödersin dediler.

Pakistan Vizesi: Vizeyi 20 $ karşılığında Ankara'daki elçilikten aynı gün içersinde temin ettim.

Hindistan Vizesi: 3 aylık vizeyi 40 $ karşılığında Ankara'daki elçilikten birkaç gün içersinde temin ettim. Fakat işleri biraz zorlaştırmışlar, işyerinizden belge gibi talepleri var.

Nepal Vizesi: Vizeyi 30 $ karşılığında sınır noktasından anında aldım.

Myanmar (Burma) Vizesi: 28 günlük vizeyi Katmandu'daki elçilikten 20 $ karşılığında birkaç gün içersinde temin ettim. Elçilik Patan şehrinin girişinde, Katmandu'dan Patan'a giden halk otobüslerinin son durağı elçiliğe 2-3 dakika mesafede.

Tayland Vizesi: TC vatandaşları için vize gerekmiyor, ülkede 1 aylık kalış için damga basılıyor.

Kamboçya Vizesi: Vizeyi sinirdan aldim. Yanliz burda ufak bir kazik yedim, oralarda rusvet cok yaygin, meger sinirda benim odedigim miktar 5 $ kadar bir gizli rusvet iceriyormus. Bir Fransiz arkadasim bunu bildigini ve de adamlarla tartisip odenmesi gereken miktari odedigini soylemisti. Bu arada sinirda vize ucreti sadece baht ile odeniyor. Yani adamlar 1000 baht civari bir para talep ediyorlar, ki bu 25 $ oluyor, fakat normalde odenmesi gereken ucret 800 baht civari bir para, yani o gun ki kurda 20 $ kac baht'a tekabul ediyorsa. Tabii vizeyi onceden almak da bir opsiyon, Bangkok'daki Kambocya buyukelciliginden alinabilir. Bu arada Tayland'dan siniri gectikten sonraki kasaba olan Poipet'de cok dikkatli olunmasini ve mumkun mertebe cabuk oradan ayrilinilmasini oneririm, hayatimda gordugum en berbat yerlerden biri. Ben siniri gectikten sonra da kucuk cocuklar cevremi sarip buyuklerin gozleminde alanen ceplerimi, cantami falan karistirmaya baslamislardi. Poipet-Siem Reap arasi yol da omrum boyunca seyahat ettigim en kotu yoldu. Bu faktorleri goz onune alirsak aslinda Bangkok'dan Siem Reap'a ucmak bence en guzeli, tabii fiyat uygunsa.

Vietnam Vizesi: Vizeyi Kamboçya'da bir acenta aracılığıyla 35 $ karşılığında temin ettim.

Laos Vizesi: 15 günlük vizeyi Vietnam'da 35 $ karşılığında temin ettim. 15 günlük bu vize sınır noktalarından da temin edilebiliyor. 15 günü geçen vizeler sadece elçiliklerden alınabiliyor.

Başa Dön

 

AKTİVİTELER

- Uzun dağ yürüyüşü: Nepal, Pakistan, Hindistan

- Uzun köy-doğa yürüyüşü: Tayland, Myanmar, Laos

- Kaya tırmanışı: Tayland, Vietnam, Laos

- Dalış: Tayland, Kamboçya, Vietnam

- Yüzme: Tayland, Kamboçya

- Ruhani: Hindistan, Nepal, Tayland, Myanmar

- Vahşi yaşam: Hindistan, Nepal

- Kano: Tayland, Laos

- Rafting: Nepal, Hindistan, Pakistan, Tayland

 

 

Başa Dön